Komputeryzacja wady i zalety

Często możemy ujrzeć w biznesach wyposażenie stanowiska kasjera w części nowoczesnego komputera - nierzadko z dotykowym ekranem - oraz drukarki finansowej i tradycyjnego bądź zintegrowanego w ladę czytnika kodów kreskowych. Takie rozwiązania najczęściej daje się w konkretnych marketach i sklepach chodzących do sieci sklepów.

Stanowi w nich dużo asortymentu, ceny produktów często ulegają zmianie, a też produkty równie często są sprzedawane, jak również zamawiane. Dlatego też jest potrzeba komputerowej ewidencji sprzedaży oraz osiągania transakcji sprzedaży produktu za pomocą przesunięcia go nad czytnikiem kodu i kliknięcia jednego przycisku w komputerze.

Nie zawsze a ta komputeryzacja jest wymagana. Przykładowo, gdyby przechodzimy do robienia z małym sklepikiem osiedlowym, warzywniakiem, czy sklepem o bardzo specyficznym asortymencie, taka komputeryzacja będzie zbędna. W formie gdy jednorazowo zamawiamy kilka lub kilkanaście sztuk samego produktu raz na dwa tygodnie i jeśli rodzaj asortymentu nie ulega zbyt często zmianie, wystarczy nam kasa fiskalna novitus mała plus. Wtedy wystarczy asortyment podzielić na mało lub kilkanaście grup, każdej nadać osobne PLU i przykleić ręcznie metki z cenami na dowolnym samym produkcie. W sprawie gdyby tego wyboru jest trochę, nie ma przy tym znacznie pracy, i sprawnie jest upilnować wszelkie nowości w terenie ceny czy ilości artykułów.

Kasa fiskalna dla sklepiku osiedlowego jest koniecznością - wymogiem urzędu skarbowego. Jeśli sklepik ma określony pułap dochodów, wówczas musi stosować tego dania. Jednak właściciel sklepu, choć objęty obowiązkiem rejestracji tej kasy i użycia jej przy każdej transakcji, jest szeroki wybór co do rodzaju kasy. W sukcesu małego sklepu osiedlowego warto wybrać najprostszy, najtańszy model kasy fiskalnej, jaki nie ma zbyt wielu funkcji, a jest przydatny w obsłudze. Możemy z góry założyć, że są to prawa najistotniejsze dla nas w przypadku zakupu kasy i że przez duży pogoda nie ulegną one zmianie.